17
Dij, Oct
13 Noves Notícies
Categoria: Farmacovigilància

Risc d'augment de amputacions no traumàtiques de membres inferiors en pacients tractats amb canagliflozina

Tipografia
  • Més petit Petit Mitjà Gran Més gran
  • Per defecte Helvetica Segoe Georgia Times

La Conselleria de Salut, a través de la Direcció General de Planificació, Avaluació i Farmàcia, ha informat que l'Agència Espanyola de Medicaments i Productes Sanitaris (AEMPS) ha emès un comunicat sobre el risc d'augment de amputacions no traumàtiques de membres inferiors en el grup de pacients tractats amb canagliflozina, una vegada detectada una incidència dues vegades major en l'amputació no traumàtica de membres inferiors, en un assaig clínic europeu anomenat CANVAS (CANagliflozin cardioVAScular Assessment Study / Estudi d'avaluació cardiovascular amb canagliflozina),

La canagliflozina és un medicament antidiabètic d'administració oral, que pertany al grup d'inhibidors reversibles. Es comercialitza amb els noms d'Invokana (canagliflozina) i de Vokanamet (canagliflozina / metformina).

Professionals sanitaris

L'AEMPS efectua les següents recomanacions als professionals sanitaris:

  • Vigilar l'aparició de signes i símptomes provocats per la depleció d'aigua i sals corporals en pacients que prenguin canagliflozina.
  • Els pacients que presentin factors de risc per a amputació hauran de ser monitorizados.
  • Començar tractament precoç dels problemes clínics que sorgeixin en els peus.
  • Com a mesura de precaució, s'haurà de considerar la possibilitat de interrompre el tractament amb aquest fàrmac en pacients amb complicacions en els membres inferiors.

Pacients

Així mateix, l'AEMPS recorda als pacients que:

  • Han de seguir les pautes per a la cura rutinària de prevenció del peu diabètic.
  • Han d'informar al seu metge en el cas d'aparició d'úlceres, sensibilitat en els membres inferiors, decoloració de la pell o dolor.

Les sospites de reaccions adverses es notificaran al Centre Autonòmic de Farmacovigilància.

[Font: Conselleria de Salut. Direcció General de Planificació, Evaluació i Farmàcia]

[Foto: Pflegewiki-User ApoPfleger / diabetic foot syndrome / CC BY­ND 2.0]